Třešňové clafoutis
- bauerovah
- 13. 7. 2015
- Minut čtení: 2
Třešně. Obyčejné ovoce, které můžete najít na téměř každé vesnické zahradě. Jsou pro mě symbolem slunečného léta, sladkou dobrotou a vzpomínkou na dětsví, kdy jsem si hrála v korunách vzrostlých stromů a co chvíli utrhla nejbližší červený korálek, který jsem si chutí dala do úst. Ty nejlepší, nejčervenější kusy rostly vždy až úplně nahoře, takže bylo nutné vynaložit nemalé úsilí pro jejich získání, ale o to rozzářenější oči a plný pupík jsem vždy měla.

Když se řekne slovo "třešně", určitě se Vám jako první vybaví vůně letního koláče jménem bublanina. Já se s Vámi ale dnes podělím o tradiční francouzský dezert pocházející z regionu Limousin se vznešeným názvem Clafoutis [klafuti].
Tento recepc je obdobou české bublaniny a chutná opravdu báječně. Skalní příznivci tohoto koláče tvrdí, že nejlepší třešňové clafoutis připravíte z předem nevypeckovaných vyzrálých třešní, téměř černé barvy, které tomuto skvostu dodají jedinečné intenzivní třešňové aroma s podtóny mandlí. Ja jsem však v zájmu zachování strávníkových zubů všechny třešně poctivě vypeckovala, ale finální rozhodnutní zda zuby či aroma nechám na vás.
Velkou výhodou receptu je i fakt, že obsahuje zanedbatelné množství tuku, takže si ho s radostí dá i věčný dietář.
Seznam surovin
500 gramů třešní (tmavé)
4 ks vajec
125 g hladké mouky
70 ml mléka
3 lžíce brandy
sůl
máslo (na vymazání plechu)
cukr moučkový (na posypání)
2 lžíce moučkového cukru
Postup přípravy
Do mísy nasypeme mouku, uděláme v ní důlek a nalijeme do něj lehce našlehaná vejce. Přidáme cukr a sůl a vše promícháme od okrajů směrem do středu mísy. Pak přidáme mléko a šleháme, dokud není těsto hladké.
Kulatou zapékací formu o objemu 1,75 l vymažeme máslem a nalijeme do ní polovinu těsta. Rozložíme na něj třešně a zalijeme je zbytkem těsta. Nakonec vše pokapeme brandy.
Formu vložíme do trouby vyhřáté na 180 °C a pečeme 40 minut dozlatova. Po vyjmutí z trouby koláč pocukrujeme a podáváme ho ještě teplý.

Comments