Paella Valenciana
- bauerovah
- 14. 5. 2014
- Minut čtení: 3
Dnes bych se s Vámi chtěla podělit o jednu z mých srdečních záležitostí a to o recept na španělskou Paellu, kterou nedávno vařil můj báječný muž, namísto typického nedělního oběda.
Tato dobrota, která se na stole naší rodiny objevuje velmi často a nejlépe se jí přímo z pánve, se na jídelníčku naší rodiny zabydlela stejně tak, jako například tradiční svíčková na smetaně. S trochou nadsázky už dnes můžu říci, že je jedním z receptů, který se v naší rodině bude dědit z generace na generaci, až do chvíle, kdy z obchodů zcela vymizí kulatozrnná rýže a šafrán bude k vidění jen v muzeích gastronomie:-)
Tento recept byl přivezen mým taťkou, který je doslova mistr Paelly, přímo z kuchyně jedné tradiční španělské restaurace a postupnými návštěvami různých koutů pyrenejského poloostrova byl vypilován k chuťové dokonalosti.
Dovolím si přidat pár informací pro ty z vás, kteří o pokrmu zvaném Paella (čti paeja) nikdy neslyšeli. Paella Valenciana je tradičním španělským národním jídlem, pocházejícím z regionu Valencie. V nadneseném slova smyslu (profesionálové mi prominou tento výraz), se jedná o obdobu italského risotta, které se vaří na speciální pánvi zvané Paellera (podle ní prý také získala Paella své jméno). Říká se, že Paella spatřila světlo světa díky sedlákům, kteří si na venkově při práci na poli, připravovali v pánvích na ohni rýži, do které přidávali kousky zeleniny a všudypřítomné hlemýždě. O svátečních dnech potom pokrm obohacovali o králičí maso a později i kuře. Dnes se Paella pojídá na všech oslavách či významných událostech a recept se v rodinách dědí z generace na generaci. Ve španělském slovníku dokonce najdete výraz "andar de paella"...volně přeloženo "jít se najíst paelly".
Kromě tradiční Paelly Valenciana, můžete ve španělské kuchyni narazit na další lahodné variace, jako je Paella Marinera (s rybou a mořskými plody) či Paella Mixta (s rybami, mořskými plody a navíc masem). Připravuje se také s játry, místními klobáskami či s artyčoky. Úspěch při přípravě Paelly ovšem závisí na mnoha okolnostech, jako například množství použitého oleje (nesmí být totiž ani moc mastná ani příliš suchá), či správné teplotě pánve v různých fázích vaření. Profesionalitu ovšem prokáže přesně odhadnuté množství vody tak, aby se rýže stačila uvařit dříve než se odpaří veškerá voda.......začátečníci ovšem nemusejí mít strach.....recept vypadá složitější než ve skutečnosti je.
Pokud tedy toužíte poznat chuť a vůni Španělska........nezbývá, než se se pustit do vaření!
Ingredience:
pro cca 6 osob
1 kg kulatozrnné rýže (např. značky Perdiz),
3 konzervy krájených rajčat,
2 palice česneku, rozdělené na stroužky (neoloupané),
2 větší cibule nakrájené,
500 - 600 g kuřecího masa, (nakrájeného na kostičky a naloženého v oleji, soli a pepři),
3 červené papriky (nakrájené na měsíčky),
cca 200 ml olivového oleje,
200 - 300 g povařené cizrny,
3 l kuřecího vývaru,
2 sáčky speciálního šafránového španělské koření na paellu (v Čechách, k dostání od značky Avion),
3 citrony nakrájené na měsíčky,
sůl a pepř.
Postup:
Na pánev nalijeme dostatek oleje, do kterého přidáme červené papriky a pozvolna je na mírném plameni opékáme (olej tak dostane chuť paprik). Ve chvíli, kdy jsou papriky opečené je vyndáme do misky a odložíme stranou na pozdější dobu.
Do rozpáleného oleje nasypeme cibuli a necháme jí za občasného míchání zesklovatět. Poté přidáme kuřecí maso, současně přisypeme cizrnu a neloupané stroužky česneku, osolíme a opepříme a vše opékáme. Ve chvíli kdy je maso hotové, přilijeme krájená rajčata a společně s obsahem pánve rajčata dostatečně "vypečeme". V chvíli, kde se nám rajčata z obsahem pánve zredukují, přisypeme rýži a vše pořádně promícháme (chceme aby se rýže dokonale obalila rajčatovým výpekem).
Vše zalijeme 3 l vývaru, přisypeme 2 sáčky koření na paellu a zvýšíme plamen. Obsah pánve měchačkou rozmístíme tak, aby na dně pánve bylo všude stejné množství rýže. Za občasného, lehkého míchání vaříme 20 min. až do chvíle, kdy je rýže zcela měkká a veškerý vývar odvařený. Po 20 min. zcela vypneme plamen a Paellu necháme ještě 5 - 10 min odpočinout.
Navrch pánve rozmístíme citrony a opečené proužky paprik. A hurá na to!
Tip: pokud nemáte širokou, velkou pánev o průměru min. 60 cm, můžete použít největší pánev, kterou ve své kuchyni najdete. upravte ovšem i množství rýže.
Comments